kam_v_okoli.jpg

Freud lifestyle

Centrum tmavé oblohy - Beskydy

Centrum tmavé oblohy - Beskydy

Centrum tmavé oblohy najdete uprostřed té největší tmy, jaká se v Beskydech nachází - na hřebeni Gruně v nadmořské výšce 880 metrů, poblíž obce Staré Hamry. V celém Moravskoslezském kraji je toto místo tím nejvzdálenějším od veškerého rušivého městského osvětlení. Díky tomu je zde mimořádně dobrá viditelnost hvězdné oblohy, mléčné dráhy a s pomoci našich velkých dalekohledů také objektů hlubokého vesmíru. Pokud máte jakýkoliv dotaz, využijte prosím e-mail hvezdarna-beskydy@seznam.cz nebo telefon +420 603 594 256. Zejména v podzimních a zimních měsících je vhodné si ověřit stav počasí, jelikož zde nahoře bývá často jasno, ačkoliv ve městech a údolích je zataženo nebo mlha.

Hora Radhošť

Hora Radhošť

Tajemná hora s pohanskou minulostí

Hora Radhošť (1129 m) bývá tradičně spojován s uctíváním pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody Radegasta. Podle legendy nechali jeho modlu na vrcholu hory zbořit soluňští misionáři Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu v šedesátých letech 9. století údajně na Radhošť zavítali. Cestou z Pusteven na vrchol Radhoště ovšem i dnes na Radegasta narazíme - a to na jeho známou sochu od Albína Poláška. Na vrcholu stojí kaple sv. Cyrila a Metoděje a hotel Radegast.

Hrad Hukvaldy

Hrad Hukvaldy

Největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Kromě prohlídky hradu a obory, která je přístupna na rozdíl od hradu celoročně, je možné navštívit Památník skladatele v Podoboří. Hrad Hukvaldy je jedním z největších hradů na Moravě. Na kopci nad obcí Hukvaldy, uprostřed obory plné daňků a muflonů se tyčí z dálky viditelné, rozsáhlé hradní opevnění hradu. Z jeho věže je krásná vyhlídka do širého okolí na hřebeny Beskyd, městečko Kopřivnici, Příbor a přes Fryčovice až k Ostravě.

Lysá hora

Lysá hora

nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora představuje se svoji nadmořskou výškou 1323 m nejvyšší vrchol chráněné krajinné oblasti Beskydy a díky své poloze patří mezi nejdeštivější místa v ČR. Samotnému vrcholu Lysé hory se přezdívá Gigula, je holý se zakrslými smrky a porosty kosodřeviny. Lysá hora skýtá nádherné panoramatické výhledy na hřebeny a údolí Beskyd a Jeseníků. Za příznivého počasí lze dohlédnout až na slovenské Vysoké a Západní Tatry. Na vrcholu Lysé hory se návštěvníkům nabízí možnost občerstvení a ubytování.

Ráj dřevěných soch

Ráj dřevěných soch

V centru naší obce se nachází venkovní expozice místního řezbáře Luďka Vančury, kde si návštěvníci mohou prohlédnout mnoho soch jak zvířat tak i pohádkových postav. Galerie je otevřena denně od 8:00 do 20:00 hodin a vstupné je zcela dobrovolné.

Regionální muzeum v Kopřivnici

Regionální muzeum v Kopřivnici

V Kopřivnici, městě, které proslavil Emil Zátopek, ale také automobily značky Tatra, najdete stálou expozici Emila a Dany Zátopkových a 3 muzea – Lašské muzeum, Muzeum Fojtství a Technické muzeum Tatra, kde můžete navštívit nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka Tatra. Na šedesát osobních a nákladních automobilů ze všech etap výroby doplňují podvozky, motory, modely, designérské návrhy, trofeje ze sportovních klání, dobové fotografie a různé rarity…

Valašské muzeum v přírodě

Valašské muzeum v přírodě

v Rožnově pod Radhoštěm

Valašské muzeum v přírodě je moravský skanzen nacházející se v Rožnově pod Radhoštěm. Jedná se o druhé nejstarší muzeum v přírodě ve střední Evropě. Nejstarší částí muzea je Dřevěné městečko, které bylo pro veřejnost otevřeno v roce 1925. Valašská dědina je nejrozsáhlejší část skanzenu, ve které je soustředěno více než 70 staveb. Hospodářská stavení, salaše, stáje, kovárna a větrný mlýn představují typické osídlení Valašska. Mlýnská dolina je nejmladší částí muzea a shromažďuje funkční technické stavby (valcha, mlýn, pila, hamr, lisovna oleje). Po celý rok v muzeu probíhají akce inspirované folklorem, lidovými zvyky a tradičními řemesly…

Upozornění
Zavřít